Zorunlu Karşılık Kararları İlk Anda Dövize Yaradı!

21.08.2019 09:07
 •  A 

TCMB'nın 19 Ağustos'ta öğleden sonra açıkladığı zorunlu karşılık kararları ile piyasaya 22 Milyar TL civarı para yaratacağı beklentisi var. Bu sayede bankaların kredi musluklarını açması isteniyor. Hatta bunu teşvik etmek için de, kredilerini %10 ile % 20 arasında arttıracak bankaların zorunlu karşılık kesintileri daha az uygulanacak. Ayrıca TCMB'nda duran zorunlu karşılıklarına da daha yüksek faiz/nema verilecek. Bununla birlikte, TCMB'nın bu amacına uymayan bankalar için ise, ZK'lar daha yüksek olacağı gibi, TCMB'nda duran ZK'larına karşılık aldıkları faiz-nema gelirleri daha düşük olacak. 

İşte TCMB pazartesi günü bu kararı açıklayınca, ilk anda bollaşacak paranın dövize yöneldiğini gördük. Halen de bu durum sürüyor. Para bir taraftan dövize yönelirken, borsada da başta bankalar olmak üzere satışların geldiğini ve BİST'in düştüğüne şahit olduk. Çünkü, TCMB'nın zorunlu karşılık uygulamalarının ilk anda Halkbank başta, kamu bankalarına yarayacağı, özel sektör bankalarının bu kararlara kaynak sorunu nedeniyle kamu bankaları gibi uyamayacakları, bu yüzden de kredilerini istenildiği gibi arttıramayacak olan özel bankaların daha yüksek zorunlu karşılık, daha düşük zorunlu karşılık neması ile muhatap olmasından ötürü karlarında % 4, %5 civarı azalmalar görülmesi bekleniyor. İşte bu nedenle de, bankalara gelen satışlar borsayı da düşürmüş oldu. 

Kısacası TCMB tam avize dükkanına girmiş fil gibi! Bir tarafı düzelteyim derken, diğer bir çok tarafı kırıp geçiyor. Ama bu yaptıkları bankaların verdikleri kredilerin artmasına yarayacak mı göreceğiz. Daha doğrusu krediler bir şekilde artacaktır da, acaba fayda mı-zarar mı sağlayacak o daha önemli! 

Çünkü zorlama ile kredi verilmez. Piyasa kendisi kredi almaya ve kredi vermeye istekli olmalıdır. Bu da ancak piyasaya olan güven sağlandığı zaman kendiliğinden olur. Yoksa büyümenin ve tüketimin devamlı düştüğü, güven kaybının sürdüğü bir ortamda sırf faiz düştü diye verilecek krediler, yatırımlara ve tüketimlere gitmeyip de, vadesi gelen borçları çevirmek için kullanılacak, yeniden stok yaratan konutların tüketilmesine gidecek olursa, ileride bankalara çok daha büyük kredi batakları olarak dönebilir. 

İşte bu nedele TCMB zorunlu karşılık kararları ilk istenilen etkiyi yaratmadı. Biz de bankaların karlarına bakıp, fiyatları iskontolar içeriyor derken, bu karar sonrasında karlarında düşüşler yaratacak diye düşünen fonlardan bankalara satışlar gelmiş oldu. Fayda sağlasın diye alınan kararların olası zararları da olur mu diye düşünülmüyor maalesef.

Son durum olarak yaratılan likidite nedeniyle kurlardaki yükseliş baskısı halen sürüyor. Aynı zamanda gelişmiş borsalardaki toparlanmalar da satışlarla karşılaşmaya başladı. BİST bugün güne satıcılı başlayabilir. Hisse bazlı takibe devam.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 20.08.2019
  08:45

  BİST'de bir süredir dikkat çektiğim 96.270 desteği iki gün arka arkaya kırılmış oldu. Dün de ikinci seansa kadar üstünde olduğumuz bu destek, TCMB'nın zorunlu karşılık kararları ile yeniden kırıldı ve BİST 95.099 kapattı. Eğer 96.270 seviyesinin üstü... Devamı »

 • 19.08.2019
  09:13

  ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı açıklamaları ve gelişmiş ekonomilerden gelen resesyon sinyalleri nedeniyle ABD ve AB borsalarında yaşanan sert düşüşlere BİST de uymuştu. Yaşanan resesyon gelişmeleri nedeniyle gelişmiş ülkelerde yeniden faiz indirimleri ve varlık alımla... Devamı »

 • 15.08.2019
  08:57

  Almanya ve Çin'den gelen kötü veriler, küresel piyasalarda resesyon endişelerini tetikledi. BİST Kurban Bayramı tatilinde iken gelişmiş borsalarda ve Asya borsalarında sert düşüşler yaşandı. Böyle bir ortamda bayram sonrası açılışı yapacağız. Olum... Devamı »

 • 09.08.2019
  09:26

  Altı aylık bilançoların sanırım büyük kısmı geldi. Sizlerle bilanço izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir çok arkadaşın ilgi alanında olan netaş maalesef bizleri üzmeye devam ediyor. 25 Milyon üç aylık zararını 92 Milyon'a &cced... Devamı »

 • 08.08.2019
  09:37

  Düne ait beklenti yazımda; '' Dün düşüşün ilk tepkisini gördük. Ama teknik olarak 100.060 civarındaki bollinger direnci, hatta asıl 100.500 seviyesi yukarı kırılmadan düşüş riski bitti demek için erken olur. BİST bu dirençlere yaklaş... Devamı »