S-400 Tesliminin Erteleneceği Speküsyonu Pozitif Etkiliyor!

15.05.2019 09:38
 •  A 

Alman medyasında geçen S-400 tesliminin 2020 yılına erteleneceği habeleri piyasada olumlu etki yaratmış durumda. Olur mu, olur. Çünkü ekonomik gidişte bu sıkıntılar varken, bir de ABD'den yaptırımlar gelecek olursa, iktidar için tam da seçim öncesinde ciddi bir risk olur. Bu nedenle ABD ile yaşanan sorunlarda orta yollar bulunabilir. 

Kısacası böyle bir gelişme olursa pozitif yansımalar daha da hızlanır. Ama S-400 konusunda geri adım atılmazsa, o zaman dünkü iyi havanın yeniden tersine döndüğünü görebiliriz. Tabii bir de S-400 ile ilgili komisyon kuralım, korkularınızın yersiz olduğunu göreceksiniz diyoruz. Bu teklif de ABD tarafından kabul görecek olursa, o da olumlu gelişme olur.

Açıkçası ben asıl uzlaşı yapılabilecek ama bu sümen altında kalacak sorun olarak asıl, Suriye sınırlarımızda PYD'ye bir tampon bölge kurulmasına sessiz kalmamız olabilir diye düşünüyorum. Eğer böyle bir gelişmeye olur vermeye kalkacak olursak, o zaman ABD diğer sorunlara uzlaşı yolları bulacaktır.

İşsizlik Verisi Gelecek!
             Bugün Şubat ayı işsizlik verisi gelecek. İşsizlikte kötüye gidiş sanayi üretimi gibi dibi buldu mu göreceğiz.

Dün yaşanan pozitif kapanışın devamı bugün de gelecek gibi duruyor. Bakalım hayırlısı. Düzelsin, her sorun düzelsin ki, biz ve BİST huzura ererim. Yoksa bu gidiş hepimizi tüketmiş durumda.

Hepinize bol kazançlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.05.2019
  09:22

  Hatırlarsanız 2001 öncesinde kontrolsüz verilen banka kredileri, devletin TCMB'nı suistimal eden davranışları nedeniyle ülke olarak dünyadan tek başımıza ayrışıp, yaklaşık 70 Milyar Dolar'lık bir finans batağı yaşamıştık. Birçok bankamız bu kriz sonrası kapandı, sa... Devamı »

 • 13.05.2019
  18:34

  Sizi bilmem ama ben böyle düşünüyorum. Yeter artık bu ne kötü bir süreçmiş bitmez mi arkadaş ya bir türlü. Maalesef bitmiyor. Çünkü teşhis ve tedavi yanlış. Şimdi ben bunları yazınca sanki politika yapıyorum gibi oluyor ama öy... Devamı »

 • 13.05.2019
  09:09

  Son dönemin belki de tek iyi verisi olarak cari denge rakamları kaldı. Bunun dışındakilerde kötüye gidişler ve yüksek riskler halen ciddiyetini koruyor. Cari dengede açığın kapanıyor olması iyi güzel ama, bunun sert yükselen kur seviyeleri nedeniyle yaşanan ithal... Devamı »

 • 10.05.2019
  09:26

  Görüyorsunuz, iptal edilen İstanbul büyük şehir belediye başkanlığı seçimleri o kadar basit geçiştirilecek bir konu değilmiş. YSK'nın tekrar ve mazbata iptal kararı sonrası kur, faiz, içeriden dışarıdan gelişmeler arka arkaya olumsuz olarak gelmeye başlad... Devamı »

 • 09.05.2019
  09:24

  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türk bankaları ile sorunlu kredileri görüşecek. Sorunlu krediler konusunda Türk bankalarına yardıma hazırız açıklaması yapmışlar. Şimdi ne güzel bir haber diyerek sevinelim bu gelişmeden? Bilemiyorum buna siz kararı verin. Bir taraf... Devamı »