ABD Borsaları Desteklere Yakın!

26.12.2018 08:48
 •  A 

Bir süredir düşerek, 1930 yılından beri en kötü Aralık seviyelerine düşen ABD borsaları, ABD halkına kötü bir noel yaşatıyorlar. Bu durum BİST'de olunca toplumun çok düşük bir kesimi ile ilgili oluyor. Çünkü BİST'deki borsa yatırımcılığının nüfusa oranı aktif hesap sayısı ve aynı kişilere ait hesaplar filtrelendiğinde % 1'ler civarında. Oysa aynı oran ABD'de % 50 gibi çok ciddi bir paya sahip. Kısacası ABD borsalarındaki düşüş ve yükselişler toplumun tüm harcama kararlarında çok etkili oluyor.

İşte bu nedenle, son dönem çok ciddi bir düşüş yaşayan ABD borsalarında artık bir ara tepkiyi her an görebiliriz. Dow için 21.452 seviyesini önemli bir destek olarak görüyorum. Bu nedenle bugün ABD borsalarında tepki alımları görebiliriz. Eğer bu destek de çalışmazsa, alt destekler 21.162 ve 20.311 seviyelerinde bulunuyorlar.

BİST  Tepki Verebilir!
              Kendi özelinde banka hisselerine karşı bir alım isteği gördüğüm BİST de, ABD borsalarından etkilenerek satış baskısı yaşıyor. Eğer Dow future'de düşündüğüm bir alım tepkisi yaşanırsa, BİST'de de alımlar görmeyi bekliyorum. Hisse bazlı tepkiler çok daha yüksek olacaktır.

Hepinize bol kazançlar

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 25.12.2018
  09:27

  Tabii ki, bu yarışın hangisi daha çok düşecek diye yaşandığını anlamışsınızdır :) Hakikaten de, ABD borsaları 1930'lardan beri en kötü Aralık ayını yaşıyorlar. Düşüşler hızlanarak artıyor. Bu konuda ben yeterince huzurluyum, çünkü Aralık başından ... Devamı »

 • 24.12.2018
  09:13

  Aralık ayı başından beri ABD endeksleri için uyarı yazıları yazıyorum. Nitekim, korkularım aynen uyarılarımdaki gibi gerçekleşti. Ama dikkat ederseniz BİST olarak ABD borsalarından pozitif ayrışma gösteriyoruz. Bence bu gayet normal. Trump ile Ergoğan'ın bir çok konudak... Devamı »

 • 21.12.2018
  08:55

  Bir süredir teknik olarak ABD borsaları için uyarılar yazıyorum. Gördüğünüz gibi, ABD borsaları toz duman. FED faiz kararı ile birlikte bu sarsıntı daha da arttı. Çünkü faizler arttıkça, mortgage krizi esnasında faiz yok diye, para piyasalarınd... Devamı »

 • 20.12.2018
  09:06

  FED Faiz Artışı Yaptı! ABD Merkez Bankası FED, dün 25 baz puan artışı yaptı ve politika faizini %2.25 - %2.50 aralığına yükseltti. 2019 için de faiz artış sayısını üçten ikiye indirdi. Dün bu konudaki beklenti yazımda; ''Eğer FED faiz artışı... Devamı »

 • 19.12.2018
  17:56

  ABD Başkanı Trump, sürpriz şekilde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni DEAŞ idi ve DEAŞ'ı yendik şeklinde bir mesaj yayınladı. Ekranlarda ABD askerlerinin Suriye'den çekileceği habeleri üzerine yayınlar başladı. Aslında Trump ilk başkanlık seçimlerinde de, Orta... Devamı »