ABD İle İlişkiler Düzelir Mi?

15.10.2018 09:13
 •  A 

Rahip sorunu ortadan kalktı. Arkasından Trump arka arkaya pozitif mesajlar paylaşmaya başladı. Cumhurbaşkanımıza teşekkür etme kelimeleri, Türk halkının harika insanlar olduğu, Türkiye ile yeniden zaten iyi olan ilişkilerin çok daha iyi düzeye gelmesi için bu konunun bir başlangıç olacağı ifadeleri, vs.vs. Kısacası istediklerini almış olsalar da, en azından karşı tarafı da aşırı kırmayan ifadelerde bulunmuş olmasını olumlu görüyorum. Ama sonuçta bir değil ki, çok sayıda sorunumuz var!

İdlib ve bölgede PKK türevi PYD-YPG'yi silahlandırma ve özerk yapı kurma çabaları,

Kasım'da başlayacak İran ambargosu,

Demirçelik ürünlerimize ek vergiler,

S-400 sorunu,

F35 Teslimatındaki belirsizlik,

FETÖ konusu,

Tabii hepsinden de önemlisi sürdüğü söylenen Halkbank davasının akıbeti?

Gördüğünüz gibi aklıma gelenleri saymak bile zaman alıyorken, hemen herşey düze çıkacak demek o kadar da kolay değil. Ama tüm bu belirsizliklerin olası olumsuz gelişmelerini hızlandıracak olan rahip riski artık yok. Devamında Trump bu ne yapacağı belli olmayabilir. Bakarsınız, saydığım sorunların bir kısmında hızlı pozitif gelişmeler duyabiliriz. 

Peki bunlardan bizim için en önemli olanı hangisidir sizce? Bence, daha genel bir sorun yaratabilecek konu Halkbank belirsizliğidir. Çünkü o konu bizi finansal ve ekonomik sarsacak bir gelişme riski içeriyor. Eğer bu belirsizlik çözülecek olursa, o zaman bu riskin düşürdüğü bankacılık sektöründe yükseliş süreceği gibi, bu riskten çekindiği için Türkiye'den çıkmış ya da uzak durmuş olan yabancı fonlar yeniden Türkiye'ye girmeye başlayabilirler. Ya da ilgileri artabilir. Bence de, en basit çözülebilecek sorun olası halkbank davasıdır. Çünkü tamamen siyasi kararla şekillenebilecek bir konudur. ABD bu konuda Türkiye'yi sıkmayıp, YPG'nin bölgesel özerklik kazanması için çabasını ön planda tutmak isteyebilir. Bize de, sizin sınırlarınızla ilgili değil, sadece Suriye içinde bu özerklik söz konusu olacak diye her zaman yaptıkları kandırmaca ile zemin ve zaman kazanmak isteyebilirler. 

Aynı şekilde, İran Ambargosunu bizim için hafifletip ve zaten parasını verip ortak olduğumuz F35 teslimatının da önünü açabilirler. 

Bence en önemli diğer gerilim nedeni Rusya'dan S-400 alımı olur. Ama onun için de, daha o güne kadar zaman var. Anlayacağınız, rahip sorunu çözüldüğü için, karşılığında bizi hoşnut edecek, karşılığında biz de şunları almışsız diyerek toplumsal baskıyı azaltacak pozitif gelişmelerin yaşanmasını bekliyorum.

Öyleyse, kurlarda gevşeme kaldığı yerden devam edebilir. Doğal olarak da borsadaki yükseliş de devam edebilir. Cuma günü, bankaların öncülüğünde yaşanmış bir yükseliş gördük. Nerdeyse diğer bir çok hissenin yerinde saydığını görüyoruz. Bu hafta ise, bu yükselişe diğer sektör ve hisselerin de katıldığını görebiliriz. Zaten paldır küldür kurlarda sert yükseliş okadar da iyi olmaz. Daha sakin ama sürekli gevşiyor gibi düşüş yaşanması çok daha iyi olur. 

Kur için görüşümü tekrar ediyorum; yukarıda saydığım sorunlardaki pozitif gelişmelere göre, 5.50-5.00 arası seviyelerin görülmesini halen bekliyorum. Ama 5.00 altına inmesini ise doğru bulmam. Çünkü tüm bu sıkıntıların sebebi zaten, 2001-2010 arasındaki yüksek faiz düşük kur nedeniyle üretimin yok olması, ithalata iyice bağımlı hale gelmemizdi. Aynı şekilde devamlı düşüyor diyerek, döviz cinsinden borçlanmalar bu krizlerin mayası idi. Şimdi yine aynı hataya düşmemek gerekir. Bu nedenle belki de olmayacak ama, eğer olur da 5.00 civarlarına inersek, daha altına inmeye kalkması halinde TCMB'nın dolar alımına yönelmesi ve Dolar'ı daha aşağıya düşürmeden rezervlerini arttırması doğru olur. Aynı şekilde 6.50-7.00 üzerine yönelmesi halinde ise, bu sefer de faiz artışı ile buna izin vermemesi gerekir.

Eğer düşündüğüm gibi, dolardaki gevşeme devam edecek olursa, zaten indirim kampanyaları ile enflasyondaki yükseliş geçici de olsa duracakken, kurlar düşerse bu takdirde ithal girdi fiyatları da düşeceği için, enflasyonda eksi görme ihtimalimiz bile belirebilir. 

Yaşayarak göreceğiz. Umarım başlayan pozitif gelişmelerin arkası gelir. Yeter artık gerçekten çok bunaldık. Biraz huzur hepimiz için iyi olur. 

Bugün işsizlik ve bütçe dengesi, yarın sanayi büyümesi gelecek. İhracat artışı ne denli iç talep azalmasını dengeleyecek verilerde görmüş olacağız.

Hepinize bol kazançlı ve iyimser gelişmelerin süreceği bir hafta diliyorum. 

NOT: Önümüzdeki hafta İzmir ve civarındaki borsaanalizci üyelerimizle tanışma toplantısını yapmayı planlıyorum. Bugün detaylarını paylaşacağım. Sonunda bu tanışmayı yapacağız sanırım :). Cevapları bende olan tüm sorularınıza açık olacağım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.10.2018
  09:13

  Uzun zamandır TCMB faiz artışı, bankaların sendikasyonları, enflasyon mücadele programı, cari fazla gelişmeleri derken gördüğünüz gibi bir türlü BİST yukarı toparlanmasını sürdüremiyor. Çünkü bana göre tüm piyasalarımız iç... Devamı »

 • 11.10.2018
  09:27

  BİST bankalarla tam yeniden 100.800 direncine çıkar mı derken, ikinci seans bir anda satışlar hızlanmaya başladı. Seans sonuna doğru bu satışların daha da arttığını gördük. Öncelikle buna neden olan en önemli baskı gelişmiş borsalardan tüm dünya borsalarına ... Devamı »

 • 10.10.2018
  09:22

  Dün bir süredir beklediğimiz enflasyonla mücadele programını duymuş olduk. Program için fazla bir şey yazmayacağım. Çünkü beni tatmin etmemiş bir indirim programı gördüm. Maalesef böyle filanca sayı market, ve marka % 10 indirim yapacak diyerek e... Devamı »

 • 09.10.2018
  09:12

  Bugün enflasyon mücadele planı açıklanacak. Planın detayları, gerçekleşebilirliği ve kamusal tasarruf planlarına göre etkisi farklı olabilir. Ekonomik olarak sert bir fren yapmış durumdayız. Kontrollü bir şekilde bu frenin gevşetilmesi gerekli. Yoksa ekonomi girmekt... Devamı »

 • 08.10.2018
  09:35

  Bu hafta Enflasyon tedbirlerinin detayları açıklanacak. Ekonomide ne gibi tasarruf tedbirlerinin alınacağını görmemiz açısından önemli olacaktır. Maalesef resesyon riski içinde bulunduğumuz bir döneme giriyoruz. Enflasyonu düşürmek kadar, ekonomiyi de re... Devamı »