Sert Piyasa Dalgasına Hazır Olun!

15.08.2018 09:30
 •  A 

Bir süredir öne atılan rahip Brunson gerekçesi öncülüğünde ABD ile çok sert gerginlikler yaşıyoruz. Aslında ABD ile tek sorunumuzun rahip Brunson olmadığını 06/08 tarihli Tek Sorun Rahip Brunson Değil! başlıklı yazımda yazmıştım. Ama şu an sanki tek sorun Brunson konusu imiş gibi oraya odaklanmış durumdayız. 

Pozitif Dalga Mı Geliyor!
              Dün mahkeme tutuklu bulunan Yunan askerlerini serbest bıraktı. Yunan başbakanı Çipras, bu kararın dostluğu pekiştirecek bir adım olduğunu söyledi. Benzer bir mahkeme kararı da rahip Brunson için çıkar mı göreceğiz. Eğer kısa süre içinde Brunson için de serbest bırakıldığı yönünde bir karar çıkacak olursa, buna piyasaların pozitif ve sert bir tepki vermesini bekliyorum. 

Teknik grafiklere bakınca, Gr. altında 241,00 seviyesinin altında destek-direnç tablomuzda kademelerini paylaştığım çok sert düşüş yaşanabilir. Aynı şekilde BİST için de çok sert bir pozitif ayrışma yaşanabilir. Ki, teknik kademelerini Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Aynı şekilde Dolar da, pozitif bir rahip kararı sonrasında 6.29 altına sarktığı anda çok sert bir geri çekilme ile 5.53 ve altındaki seviyelere inebilir. Bu durum aynı yükseliş hızındaki gibi hızlı olur. Kurlar için de olası alt kademe desteklerini Destek-Direnç tablomuzda görebilirsiniz.

Negatif Dalga Gelirse!
              Kurların grafiklerinde sanki negatif dalga hazırlığı varmış gibi görüyorum. Ama rahip Brunson sertbest kalmaz ve mahkeme Brunson'un avukatının bu yöndeki talebine yine olumsuz cevap verirse, bu takdirde piyasanın yukarıdaki beklentilerimin tam tersi sert bir negatif dalga içine girmesini bekliyorum. Böyle bir kararın hemen akabinde ABD tarafından daha da sert yeni yaptırım kararları da duyacağımızı düşünüyorum. 

Maalesef böyle bir ortamda BİST negatif ayrışma yaşarken, kurlar ve gr.altında yeni ve oldukça yüksek zirveler görebiliriz. Bu yönde bir tablonun kurlar ve dolayısı ile faizler açısından ekonomimiz üzerinde çok kötü etkisi olur. Olası kötü senaryo halindeki kur, gr altın ve BİST teknikleri içinde paylaşımlarımı Destek-Direnç tablomuzda göreceksiniz.

ONS Altın Destek Kırdı!
              03/08 tarihli Gündemi Bol Bir Gün! başlıklı yazımda ons için uyarı yapmıştım. 1.204$ desteğinden tepki gelebileceğini ama tepkinin sınırlı kalacağını yazmıştım. Eğer desteğini kırarsa ki, sonrası için görüşüm bu yönde idi, onsda alt desteklere doğru hızlı bir değer kaybı yaşanabileceği uyarımı yapmıştım. Ons bu uyarımdaki gibi desteğini kırdı ve düşüşe başlamış durumda. Muhtemelen Destek-Direnç  tablomuzda paylaştığım alt destek kademelerine doğru indiğini görebiliriz. 

Ons içerideki olası negatif ayrışma risklerinden bağımsız hareket yaptığı için, iç piyasada beklentim olan pozitif dalga değil de, beklemediğim yeni bir negatif dalga dahi yaşansa, onsun düşmesini durdurmayabilir. Kısacası ons altın yeniden 1.204$ seviyesinin üstüne çıkmadığı takdirde alt desteklere doğru düşüşe geçmiş diye görüyorum. 

Hepinize poztif haberlerle pozitif gelişmelerin yaşanacağı seanslar dilerim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.08.2018
  09:24

  Son dönem çok hızlı yükselen kurlar sayesinde, özellikle batı ülkelerine ait yatırımcılar kendi açılarından inanılmaz faydalar sağlıyorlar! Düşünün bir ülkeye tatil için gitmişsiniz, siz orada iken ülke parası sizin paranıza göre... Devamı »

 • 13.08.2018
  09:16

  ABD ile kılıçlar çekilmiş durumda. Kaptana kızıp gemi yakılmaz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. İktidarın 2002'den bu yana özellikle ABD odaklı FETÖ terör örgütünün ülke içinde her alanda yapılanmasının asıl amacını g&ou... Devamı »

 • 10.08.2018
  10:07

  Kurlar bir türlü durmuyor. TL son sürrat değer kaybına devam ediyor. Artık bunun nedeni ile ilgili ek bir şey yazmaya gerek yok. Tüm bunları aylardır detaylı yazıyorum. Siyasi kadrolara ve programlarına olan güven sorunu, ABD ile gerilimler ve ekonomik verilerimizle ilgili o... Devamı »

 • 09.08.2018
  09:12

  Son yazılarımda devamlı belirtiyorum, BİST kesinlikle ciddi iskonto içeriyor. Bankalar, şirket karları, turizm gelirleri, turizm nedeniyle hava yolu şirketleri, ihracatçı şirketler, camlar, demirçelikler, madenler, özellikle ihracatı da yüksek olan otomotiv ve otomotiv... Devamı »

 • 08.08.2018
  09:04

  ABD ile zirve yapan gerilimde karşılıklı yaptırım kararları ve ABD yeni yaptırımları devreye sokmaya hazırlanıyor haberleri sonrasında Dışişleri, Maliye ve Adelet Bakanlıklarından kalabalık bir heyet dün ABD'ye gitti. Heyetin ilk teması bugün gerçekleşecek. Heyette bulunanl... Devamı »