Piyasaları Garanti Çarptı!

12.07.2018 09:17
 •  A 

İki gündür BİST ve hisseler çok sert değer kayıpları yaşıyorlar. Bakınca, tamam hadi kabine beğenilmediği için bu satışların bir kısmının geldiğini söyleyebiliriz. Ama daha henüz kabinenin programı açıklanmamış iken, hatta kredi kurumları bile; ''kişiler değil, programlar bizim için önemli'' derken, bu düşüşün tamamını kabinenin beğenilmemiş olmasına bağlamak çok doğru olmaz. 

Gördüğüm kadarıyla piyasanın bu denli sert düşmesinin nedeni garanti hissesinde yaşanan satışlardan kaynaklanıyor. İki gündür sadece Merrill Lynch üzerinden garantiye gelen net satış adeti 130 Milyon. Hatta kurum üzerinden 24 Milyon adetlik alışın satıcı ile ilgisi olmayacağını düşündüğümüz takdirde, 154 Milyon adetlik çok net bir satış görüyorum. İşte diğer bankalara ve piyasanın geneline gelen satışın bence temel nedeni bu garanti satışlarıdır.

Genel Bir Fon Çıkışı Olduğunu Düşünmüyorum!
              Bu satışların Türkiye'den bir fonun çıkma kararı alarak yaptığı bir satış olduğu görüşünde değilim. Çünkü eğer öyle olsa, fonların elinde endeksi en çok etkileyen diğer hisseler de belli bir portföy anlayışına göre mevcuttur. O zaman tüm hisselerde aynı oranlarda satış yapması gerekirdi. Ama Tüpraş'ta, Ereğli'de, bırakın benzer düşüşü, dünkü sert BİST düşüşüne rağmen yükseliş yaşandığını görüyoruz. Tamam diğer bankalarda da kısmi satışlar gördük ama ben diğer bankalardaki satışların, Garanti'de yaşanan sert düşüşün etkisi ile yaşanmış olan kısmi satışlar olduğu görüşündeyim.

Kısacası hisselerde dün yaşanan sert düşüşlerin nedeni, bana göre garanti'deki hisseleri satan bir yatırımcı nedeniyle yaşandı. Acaba bankalarda bir sıkıntı mı var diyenler diğer bankalarda hisse sattı. İkinci seansın sonuna doğru garanti'deki satışların daha da hızlanarak sürmesi nedeniyle morali bozulan ve panikleyen herkes, elinde hangi hisse varsa satışa geçti. İşin bu kısmının bana göre garanti ve diğer bankalardaki panik etkisinin yarattığı zincirleme bir düşüş olduğunu düşünüyorum. Yoksa gelişmekte olan ülkelerden ya da, kendi özelinde sadece Türkiye'den çıkma kararı almış bir fon hareketi tek bir banka hissesinde satış yapmakla kalmazdı.

Garanti'deki Satış Bittiyse Sert Alımlar Görebiliriz!
              Bugün önemli olan acaba garantideki satışlar bitti mi bitmedi mi sorusunun cevabıdır. Yani yine garantiye satış gelecek olursa, bu durum dün nette 70 Milyon olan merril L. satışları nedeniyle, BİST'i benzer bir panikle daha da düşürür. Ama Merrill L.'in Garanti'de satışının gelmediği görülecek olursa, garanti dahil aynı sertlikle diğer banka hisseleri, koç holding, sabancı holding velhasıl dün sert düşen hisselerin genelinde hızlı bir toparlanma olduğunu görebiliriz. 

Çünkü ilk gün gelen garanti satışları ciddi bir alım ile karşılanmamış iken, dün net 70 Milyon olan Merill L. satışına karşılık Ak Yatırım üzerinden de net 43 Milyon Garanti alımı gerçekleşti. Yani düşen fiyat alıcının da gelmesine neden oldu. Eğer bankaya özel kötü bir gelişme nedeniyle bu satışlar olsaydı, muhtemelen 43 Milyon net alım yapmış olanların da bu gelişmeden haberi olurdu. Demek ki, özel kötü bir gelişme nedeniyle değilde, muhtemelen bir yatırımcının ya Türkiye'den ya da Garanti'deki hisselerinden satarak çıkma niyetiyle bunların yaşanmış olabileceği görüşündeyim.

Eğer yanılmıyorsam, satışların devamı kesildiği anda alımlar hızlanacaktır. Bu da çok sert düşmüş bir çok hissenin dünkü düşüklerinin çok ciddi getiri imkanı yaratacak şekilde yükselmelerine imkan yaratacaktır.

Kurdaki Atak Nedir?
              Bence Dünkü hareketin devamıdır. Satıp da Türkiye'den çıkma niyetinde olan biri ya da birileri bu satışı yaptı ise, yurt dışına çıkışı TL ile yapmayacağına göre döviz kurlarındaki yükseliş de bu gelişmenin yansıması nedeniyle olmuş olabilir. Kısacası Garanti'deki satışlar bitti ise, kurlarda yaşanan dünkü sert yükselişlerin de tersine dönmesini bekliyorum. Açıkçası teknik olarak euro ve dolar'da dün görülen zirvelerin yakın dönemin en yüksek son zirveleri olacağı görüşündeyim. Ben kurlarda da geri çekilme sürecine girilmesini bekliyorum.

Kabine Programı Açıklanmalı!
              Görüyorsunuz ki, havadaki buluttan nem kapan bir ortamdayız. Bu nedenle en kısa zamanda Başkan ve kabinesinin programı açıklanmalıdır. Piyasalar enflasyon, cari açık, kur ve faizler için ne gibi kararlar alınacağını görmelidir. 

İşte bu görüşlerim doğrultusunda bugün dün yaşanan BİST kaybının büyük bir kısmının geri alınmasını bekliyorum. Hatta bir çok hissede gapli açılışlar olursa şaşırmam.

Hepinize iyi bir seans ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.07.2018
  09:41

  Seçim sonuçlarını temkinli karşılayan yabancı fonlar, yeni kabinenin açıklanmasından sonra özellikle ellerinde en çok bulunan banka hisseleri başta olmak üzere çok sert satış yaptılar. Öyle ki, bazı banka hisselerinde seçim öncesindeki d&... Devamı »

 • 10.07.2018
  01:29

  Başkan Erdoğan'ın yemin töreni ile birlikte, Türkiye parlamenter sistemi bırakıp, cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçmiş oldu. Başkan tarafından açıklanan yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı, yani ekonomiden sorumlu bakan Berat Albayrak oldu. Ekonomide yaşa... Devamı »

 • 09.07.2018
  08:57

  Facia Gibi Kaza! Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin Tekirdağ'da raydan çıkması ile yaşanan tren kazasında 24 can kaybı ve 338 yaralımız var. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına ve milletimize baş sağlığı, yaralılara da a... Devamı »

 • 06.07.2018
  08:52

  Pazartesi Yeni Bir Dönem Başlıyor! Kabine kabine, işte geldi kabinenin belli olacağı tarih. Pazartesi yeni kabine açıklanacak ve Türkiye yepyeni bir sistem ile yönetilmeye başlanacak. Ben pozitif bir şaşkınlık yaşamak istiyorum! Meclis dışından, kendi alanlarınd... Devamı »

 • 05.07.2018
  08:56

  Yeni kabine açıklanınca BİST'in 100 Bin üstüne çıkmasını bekliyorum. Ama tabii gerçekten de iş yapacağına güvenilen bir kabine olmalı. Yoksa hayal kırıklığı yaratacak bir kabine olursa, son açıklanan enflasyon rakamlarının da baskısı ile bu hayalim suya... Devamı »