BİST'in 110.321 Direnci Yine Kırılamadı!

25.08.2017 09:17
 •  A 

Dün üçüncü defadır görülen 110.000 üstü direnç yine kırılamadı. BİST dün 110.133 seviyesine kadar yükseldi ama bu seviyede artan kâr realizasyonları nedeniyle 110.321 direnci dün de kırılamadı. Bu durum gayet doğaldır. Öncesinde görüp de kırılamayan dirençlerde teknik olarak satış yapılması doğru bir teknik karardır. Yapılması gereken tam da budur. Yani direnç seviyesine yaklaşılınca, gerekirse direnç kırıldığında daha yüksek fiyattan almayı göze alarak kar satışlarına gidilmesi teknik bir yatırımcı davranışıdır. Dün de bunun bir örneğini görmüş olduk.

110.321 Direnci Kırılacak Mı?
            Destek ve dirençler kırılmak için vardır. Elbet bir gün kırılacak. Ama tabii önemli olan ne zaman kırılacağını tahmin edebilmektir. Açıkçası ben bu günün çok yakın olduğu görüşündeyim. Belki bugün bile bu direncin kırıldığını görebiliriz. Ama üçüncü defadır görülüp de kırılamayan direnci kırmak için ek bir piyasa desteği gerekebilir. Yoksa böyle bir destek olmadan, 110.000 üstü seviyelere geldikçe satışların arttığını görürüz. 

Hafta başı beklenti yazılarımda da paylaştığım gibi, benim görüşüm; Eylül başında açıklanacak büyüme verimizde, gerçekten de bakan Zeybekçi'nin beklentisindeki gibi % 7 ve üzeri bir büyüme oranı açıklanması halinde, 110.321 direncinin kırılacağı görüşündeyim. Hatta % 6 ve üzeri bir büyüme oranı açıklanması bile bu iş için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. 

Çünkü bana göre zaten bu beklenti nedeniyle yabancıların bir süredir alım yaptığını görüyoruz. BİST yabancı takası % 65.97 seviyesine gelmiş durumda. Eğer bu direnç öyle yakında kırılamayacak bir direnç olsaydı, yabancı takasının arttığını değil, azaldığını görmemiz gerekirdi.

Uzun süredir yatırım yapılamaz ülke konumunda notlanmamıza rağmen, büyüme oranımız artmaya devam ediyor. KGF desteği sonrasında çarpıcı bir büyüme oranı artışının gerçekleşmesine rating kurumlarının kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum. Hemen not artışına gitmeseler bile, pozitif yönlü açıklamaları gelebilir. Yabancı fonların da bu beklenti nedeniyle özellikle bankalar ve tuprs, pgsus, thyao gibi önemli hisselerde pozisyonlarını koruyarak, takas adetlerini arttırmayı sürdürdüklerini görüyorum.

Dediğim gibi ben 110.321 direncinin kırılıp, sırası ile 112.850 - 115.500 ve 118.000 hedeflerine gidileceği görüşündeyim. Eğer bir kâr realizasyonu yapılacaksa, bunun 115.500 ve üzerinde yaşanmasını bekliyorum. 

Karı İyi Hisseler!
           Kamu bankaları ön sıralarda olacak şekilde tüm ana bankaların karları gayet iyi. İyi derken, gelen karlarına göre fiyatlarının henüz yeterli primlenmediği görüşündeyim. Bankaların yanı sıra, tuprs, aksa, tkfen, orge, alkım, krdmr'ler, brsan, kchol, petkm de karına göre daha gidebileceği fiyatlar var diye gördüğüm ilk aklıma gelen şirketler. Ama tabii gelecek bilançolarda karları azalacak olursa o zaman bu görüşüm değişecektir.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 24.08.2017
  08:45

  Dünya para ve sermaye piyasalarının gözü bugün ve yarın Jackson Hole Sempozyumunda olacak. Dün beklenti yazımda belirttiğim gibi, toplantılardan Türkiye'deki döviz, faiz ve hisse seneti piyasalarını bozacak bir karar beklemediğim gibi, bizim lehimize olacak açıklamalar duymayı bekliyorum. Hepsi B... Devamı »

 • 23.08.2017
  09:25

  Hatırlarsanız uzun süre geciktikten sonra 1 Nisan 2016 yılında imzalanan 4,5G ihalesinin şartnamesine göre, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye'nin 4,5G sistemini kurarken ilk yıl % 30 yerli ürün ve ekipman kullanacaklardı. Bu yerlilik oranı ikinci yıl % 40 ve üçüncü yıl % 45 oranına çıkartı... Devamı »

 • 22.08.2017
  09:13

  ABD'de Kansas FED'in Wyoming Eyalatelinde Jackson Hole Vadisinde düzenlediği toplantı yine büyük bir önem arz ediyor. Çünkü herkes acaba FED başkanı Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı(ECB) M.Draghi piyasaları derinden etkileyecek özel birşeyler söyleyecekler mi diye merak ediyor. Her yıl dü... Devamı »

 • 21.08.2017
  09:25

  Trump seçildiğinden bu yana BİST ciddi bir yükseliş yaşamış durumda. Bu Trump'ın başarısının değil, başarısızlığının bir yansıması. Obamacare ve vergi teşvikleri-indirimleri vaateri ile göreve başlayıp, bunları yerine getiremedi. Ayrıca, benzer şekilde bir çok konuda ciddi bir güven kaybetmiş durumd... Devamı »

 • 18.08.2017
  09:34

  Yeni bir görüş belirtmek istemiyorum. Öncesinde yeterince detaylı yazdık zaten. BİST'in yükselmesi için de, teknik bir düzeltmeyi daha derin yapması için de sebepler var. Yükselişi destekleyen nedenler ekonomik ve bilanço destekli. FED'in kafa karışıklığı ile ECB'nin varlık alımları da pozitif etki ... Devamı »