Teknik Düzeltme Riski Yüksek Seviyelerdeyiz!

14.02.2017 09:12
 •  A 

Birilerinin(!) ısrarlı banka alımlarını göz ardı edersek, teknik olarak riskli direnç seviyelerindeyiz. Şimdilik stochasticlere bakarsak yükselişe de, paraboliclere bakarsak düşüşe de uyabilecek ortada bir teknik görüntü var. Ancak yükselişin devamı gelecek olursa, hemen arkasından kar satışlarının gelme riskinden çekindiğimi bilmenizi isterim. 

Teknik olarak 86.877 desteğine çok dikkat edilmesi gerektiği görüşündeyim. Eğer bu destek aşağıya kırılacak olursa, ara desteklerini Destek-Direnç Tablomuzda göreceğiniz 83.000'lere doğru bir düzeltme başlayabilir. Yıl sonu bilançoları bitince böyle bir düzeltmenin yaşanması gayet sağlıklı bir gelişme olur. Aynı zamanda da bu düzeltme yaşanacak olursa, referandum öncesi yeni zirvelere gidebilmek için güç toplanmış olur.

Kısacası, özellikle BİST'i referandum nedeniyle yüksek tutmak isteyenler olursa, beklediğim boyutta bir düzeltmeye izin vermeyebilirler. Ama ben artık teknik bir risk olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Bu riskin ciddileşmesi için de destek seviyesinin 86.877 olacağı görüşündeyim. Bana göre bu seviye aşağı kırılacak olursa ikili tepe denen bir düşüş formasyonu tetiklenir görüşündeyim. Bu teknik seviyeleri bir yere not edip, işlemlerinize karar vermenizde yarar görüyorum.

Peki BİST Aşırı Değerli Mi?
           Hemen belirteyim ki, yukarıdaki olası düşüş riskine teknik kâr realizasyonlarından çekindiğim için dikkat çektim. Yoksa bana göre BİST aşırı değerli değil. Hatta göreceli olarak halen ucuz diyebilirim. Ki, zaten bu görüşümü biliyorsunuz. BİST'i etkileyen en önemli sektör bankalardır. Banka kârlarına bakınca, yeni gelen halkb da dahil, ısctr, vakbn, ykbnk karları oldukça iyi. Hepsinin F/K'sı 5'li seviyelerde ki, bu oldukça iyi bir orandır. Yani bu fiyat kazançlara bakınca bu bankaların da, dolayısı ile BİST'in de önü açık. Ama arada yaşanacak teknik düzeltmeler olası yeni yükselişlere engel değildir. Başka bir ifade ile, olası yeni zirveler kırma beklentilerimiz olsa da, bu ara düzeltmeler yaşanmasına engel değildir. Bu nedenle BİST için göreceli değer olarak korkum olmasa da, teknik olarak yıl sonu bilançolarının bitimi ile, bir düzeltme riskine dikkat edilmesi gerekir diye uyarımı da yapmak istiyorum.

Hisse Bazlı Hareketler Görülebilir!
           Bilançolar bitince temettü ve yüksek sermaye artışları beklentileri ön plana çıkacak hisselerde bağımsız ayrışmalar görülebilir. Genel kurul ilanları ile bu yönde beklentiler artacaktır. O yüzden BİST olarak düzeltme yaşanacak olursa, her hisse buna uymayabilir. Hisse bazlı teknik takibin önemli olacağı bir döneme giriyoruz.

Cari Denge Rakamları Gelecek!
           10:00'da cari denge verilerini duyacağız. Son dönem gelen veriler stresi arttırıyor. Umarım cari denge verileri ile bu stres biraz düşer. Özel bir beklentim yok. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 13.02.2017
  09:27

  Geçtiğimiz haftanın ilk gününde 89.537 seviyesi görüldü. Sonra kâr satışlarının gelmeye başlaması ile iniş çıkışlı bir hafta yaşayarak, haftayı 87.473 seviyesinden kapattık. Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab'da bulunan askerlerimizin Rus savaş uçakları tarafından vurulmuş olması sonrasınd... Devamı »

 • 10.02.2017
  09:30

  Trump, 2-3 hafta içinde işletmeler için ciddi boyutta bir vergi indirimi açıklamasında bulunacaklarını söyledi. Yapılacak indirimin çok ses getireceğini söylemesi ABD ve Asya borsalarında yükselişlere neden oldu. Ancak öyle sosyal medyada, ya da ekranlarda söylendiği gibi ralli olan yükselişler görm... Devamı »

 • 09.02.2017
  09:34

  Bence referandum öncesinde TL bazında yeni BİST rekoru görülecek diye düşünüyorum. Çünkü enflasyon kötü geliyor BİST yükseliyor. Sanayi büyümesi kötü geliyor BİST yükseliyor. Notlar kırılıyor BİST yükseliyor. Sınır dışı içimizi yakan şehit haberleri geliyor BİST yine yükseliyor. Tahvil faizlerimiz %... Devamı »

 • 08.02.2017
  09:37

  Saat 10:00'da Aralık ayı ve yıllık sanayi üretimi verisi gelecek. Önceki veri % 2.7 idi. Beklenti yıllıkta % 2.3 ile bu rakamın biraz altında. Aralık ayı olarak da % 0.6 beklentisi hakim. Gelecek verinin piyasaları fazla etkilemesi beklenmiyor. Kar Realizasyonları Yaşanıyor! Önceki gün... Devamı »

 • 07.02.2017
  09:21

  Bu soruyu soran herkesin elini vicdanına koyarak, öncelikle Ocak başında BİST'in bu kadar kısa sürede böyle bir yükseliş yaşamasını bekleyip, beklemedikleri konusundaki düşüncelerini hatırlamalarını istiyorum! Eminim çok az sayıda kişi böyle bir BİST yükselişi bekliyordu. Ama bakın son dönem çok cid... Devamı »