15 Temmuz Gap'i de Kapanmak Üzere!

18.01.2017 09:08
 •  A 

Bugün çok kısa yazacağım, çünkü önceki iki gün zaten olası teknik seviyelere dikkat çekmiştim. Başlıkta da belirttiğim gibi, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi nedeniyle geride bıraktığımız 82.825 gap boşluğu kapanmak üzere. Banka hisselerinde mevcut olan flama görüntüleri dün yukarı kırılmaya başladığı için, muhtemelen bugün 82.825 gap'imizi de kapatır ve hatta biraz daha üzerindeki hedeflere yönelebiliriz.

Ancak, gap seviyesi ya da üzerinde kâr realizasyonları yaşanabileceği uyarım halen geçerli. Önceki iki günlük yazılarımı okuyarak bu uyarılarım hakkında bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. 

İşin ilginci, Fitch'in not vereceği 27 Ocak tarihi bu kadar yakın iken, özellikle de banka hisseleri ile bu yükselişin destekleniyor olması! Hem de çok kuvvetli alımlar yaşanarak bu destek veriliyor. Anlaşılan o ki, ya birileri Fitch ne derse desin, Türkiye'ye yeni giriş yapacak büyük bir fon akışı sağlamış. Ya da, Fitch'in not indirimi yapmayacağı yönünde bir bilgi edinilmiş.  Yoksa, bu hareket oldukça gözü kara bir davranış olarak geliyor bana. 

Bu arada bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum! Eğer 27 Ocak tarihinde Fitch not indirimi yapmaz ise, ilgili kurumlarımızın Fitch'i manipülasyon suçu ile incelemeye alması gerekli diyorum. Çünkü geçen hafta yaptıkları açıklamalar ile, not indirecekleri izlenimi ve korkusu yarattılar. Eğer indirim yapmazlarsa, yatırımcıyı yanıltıp, hisselerini sattırmak için bu açıklamalar yapılmış olur. Buna da açık şekilde manipülasyon suçu denir. 

Sonuç olarak, şu an teknik grafikler gap'in kapanacağı ve yukarıdaki hedeflere yönelineceği izlenimi veriyor. Özellikle bankalarda flama görüntüleri başlamış durumda. Ben olası bir yükseliş halinde öngörülerimi kapatmayı planlıyorum. Bol kazançlar dilerim.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 17.01.2017
  09:28

  Tekniklerde çok önemli direnç seviyelerindeyiz. Özellikle banka hisselerinde geçen hafta yaşanan sert yükselişler ilginç teknikler oluşturmuş. Kısmen flama görüntüleri var. Direnç seviyelerinin yukarı kırılması halinde BİST 82.825 seviyesindeki gap'i kapatmakla kalmayıp, 84.290, hatta 85.268 seviyel... Devamı »

 • 16.01.2017
  09:45

  15 Temmuz tarihinde, 36 yıl geçti artık unuttuk, orta yaşa gelmiş kişilerin hafızalarında yeri yok dediğimiz darbe sahneleri yeniden yaşandı. Bir yerlerin maşası olan, devlet-millet sevgisi bulunmayan hainlerin darbe kalkışmasını yaşadık. Neyse konum bu olaylar değil. Teknik olarak 15 Temmuz tari... Devamı »

 • 13.01.2017
  09:34

  Hem de, öğlen saatlerinde Fitch tarafından yapılan not indirilebilir uyarısına rağmen, BİST dün tam anlamıyla güç gösterisi yapmış oldu. Açıkçası bir kaç gün evvel BİST'in kelepir olduğuna, dövizdeki yükseliş durunca Dolar bazlı sert yükselişler olabileceğine dikkat çekmiş olsam da, ben bile bu denl... Devamı »

 • 12.01.2017
  09:31

  Maalesef tüm öncelik yeni anayasa ve partili cumhurbaşkanlığı adı verilen başkanlık sistemine geçiş olunca, kimse dövizi görmüyor. Zaten mevcut durumda kendisini lağvetmek için çalışan bir başbakan ve kabinesi ile, istediği bize özel başkanlık yetkilerini kanunlaştırmak isteyen bir cumhurbaşkanı ve ... Devamı »

 • 11.01.2017
  09:31

  Kurlardaki sert yükseliş bir türlü durmuyor. Spekülatif midir, manipülatif midir bilemem ama sonuç olarak hiç beklemediğimiz bir ortamla karşı karşıyayız. Dün yaşanan hızlı kur artışı karşılığında TCMB TL likiditeyi azaltan, buna karşılık döviz munzamlarını düşürerek, piyasaya döviz çıkmasına neden ... Devamı »