Polika Faizi % 30 Oldu!

21.09.2023 14:01
 •  A 

TCMB PPK 500 baz puanlık bir artışla, Politika Faizini %30'a çıkarttı,. Beklentiler kapsamında bir artış yapılmış oldu.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz oranlarına ilişkin açıklaması asağıda bulunuyor:

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri
Hafize Gaye Erkan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan.

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25'ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu'ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor'daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlaması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 13.09.2023
  12:28

  İlgili listeyi bilanço değerlendirmelerimdeki beklentilerimle birlikte takip edin. UVYH listesi biraz karışık oluyor diye, artık oraya ekleme yapmadan direkt bilanço değerlendirmelerimde yeni beklentiler eklemiş oluyorum. Sadece diğer listeye bakıp da sayı çok azaldı diye düşünmeyin. Devamı »

 • 12.09.2023
  13:21

  Az önce Migros kasasında ödeme yapıyordum. Sanırım beni tanıyan bir kasiyere denk geldim. Borsanın ve özellikle halka arzların herkesi borsaya çektiğini söyledi. Var mı halka arz hisseleriniz dedim, evet var dedi. Ama neden enerjiler çok düştü diye sordu! ... Devamı »

 • 11.09.2023
  10:05

  (Yenileme) İşsizlik oranı Temmuz ayında % 9,4 seviyesinde gerçekleşti Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 yılı Temmuz ayı Hane halkı İşgücü Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. TÜİK'in konuya ilişkin haber bulten... Devamı »

 • 11.09.2023
  10:03

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aylık sanayi üretim endeksi 2023 yılı Temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. TÜİK'in konuya ilişkin haber bülteni aşağıda bulunuyor: Sanayi üretimi yıllık %7,4 arttı Sanayinin alt sektörleri (2015=100 ... Devamı »

 • 11.09.2023
  10:01

  Cari işlemler dengesi Temmuz ayında -5.47 milyar dolar (Beklenti: -4.54 milyar dolar) -TCMB Devamı »