Netaş/Müjdat Altay'dan Açıklamalar!

12.12.2019 14:14
 •  A 

Netaş'tan yapılan açıklamalar ilginizi çekebilir diye paylaşıyorum!

Netaş Üst Yöneticisi (CEO) Müjdat Altay, "Türkiye'de 4G teknolojisini sıfırdan yaratan bir şirketiz. Netaş'taki Ar-Ge grubumuzda yarattığımız değerle ZTE'nin 5G'yi birleştirdiğimiz zaman Türkiye'de 5G'de doğru şekilde yaratılmasını sağlayacak firma biziz." dedi.

Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) tarafından bu yıl "Değişimden Değer Yaratmak" ana temasıyla sekizincisi düzenlenen "TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi" kapsamında düzenlenen panelde CEO'lar, son 10 yılda yaşanan değişimleri masaya yatırdı.

Altay, dünyanın son 10 yılda çok büyük bir değişim yaşadığına işaret ederek, yaşanan dönüşüm süreçlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akıllı telefonun hayata girdiği yıllarda yaşananları anımsatan Altay, geliştirilen uygulamaların, kişilerin günlük hayatlarına etkilerinden bahsetti.

Altay, akıllı telefon ve üzerinden geliştirilen uygulamalarla milyar dolarlık ekonomiler oluştuğuna dikkati çekerek, yazılımın değerinin dünyada çok anlaşıldığını ve yazılımdan değer yaratıldığını söyledi.

Dünyada artık dengelerin de değiştiği değerlendirmesinde bulunan Altay, Doğu-Batı ekonomileri dengesinin değiştiğini aktardı.

- "2008'de akıllı telefonun getirdiği ivme 6 milyon aplikasyonla bitti"

Altay, Netaş bünyesinde yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen proje ve ürünler hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Biz dijital dönüşümün mimarıyız. Ben teknolojiyi çok yakından takip ediyorum ve bunu da Start-Up'lar üzerinden yapmayı doğru buluyorum. Geleceği okumak adına Start-Up'ları inceliyorum. 2009-2020 arasında startuplar kolay bir yapı içinde inovasyonla, kolay bir şeyi paraya çevirerek zıplama yaptılar ama o devir bitti. 2008 yılında akıllı telefonun getirdiği ivme 6 milyon aplikasyonla bitti. Şimdi gördüğümüz startuplar daha dip teknolojilere inmeye başladılar, çoğu da sürdürülebilirlik üzerine çalışıyor.

Sürdürülebilirlik dünyanın çok büyük problemi. Dünya nüfusu bugün 7,5 milyara çıktı ve bu nüfusun yüzde 11'i açlık sınırının altında. Önümüzdeki 10-15 sene içinde 2,5 milyar daha nüfus artacak. Bu artışla eğer aynı şekilde yaşarsa dünya, bu sefer açlık sınırın altında 3,5 milyar insan olacak. Bu startupların sürdürülebilirlik üzerine yaptığı çalışmaları, gıda, sağlık ve yaşam biçimi olarak 3 alana toparlamalarına neden oldu."

Son 10 senede yaşanan değişimin yaşam biçimi başta olmak üzere ciddi değişimler yarattığına dikkati çeken Altay, gelecekte bütün standart işlerin kaybolacağını dile getirdi.

Altay, dünyada gelecek 10 yılda yapılacak çok iş olduğunu belirterek, "Biz yeni ortağımız ZTE ile çok güzel bir yer oturduk çünkü ZTE dünyanın en iyi 5G teknolojisine sahip. Türkiye'de 4G teknolojisini sıfırdan yaratan bir şirketiz. Netaş'taki Ar-Ge grubumuzda yarattığımız değerle ZTE'nin 5G'yi birleştirdiğimiz zaman Türkiye'de 5G'de doğru şekilde yaratılmasını sağlayacak firma biziz." ifadelerini kullandı.

 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.12.2019
  14:01

  TCMB PPK haftalık politika faizlerinde 200 baz puan indirme gitti. Faizleri % 14'ten %12'ye indirdi. PPK'dan yapılan açıklamalar şu şekilde; KURUL, ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECİNİN DEVAMLILIĞININ, ÜLKE RİSK PRİMİNİN GERİLEMESİ, UZUN VADELİ FAİZLERİN AŞAĞI ... Devamı »

 • 11.12.2019
  10:05

  Ekim Cari İşlemler Dengesi Fazlası 1.55 Milyar Dolar!(Beklenti; 1.60 Milyar Dolar) TCMB Cari İşlemler Dengesi Ocak-Ekim döneminde +4.82 Milyar Dolar(Ocak-Eylül +3.69 Milyar Dolar) Ödemeler Dengesi Net Hata ve Noksan Ekim ayında +454 Milyon Dolar Büyüme rakamının ... Devamı »

 • 09.12.2019
  16:14

  Yarın aranızda olmayacağım. Uzun zamandır borsa ve hisseler düşük diye onların toparlanmasını bekledim. Geçen sürede hisse bazlı yükselişlerin endeksten daha yüksek yaşanmasını beklediğim için de balık tutmaya zaman ayıramadım. Teknik hareketlere göre hiss... Devamı »

 • 05.12.2019
  17:09

  ALCTL – Şirket telekomünikasyon alanında faaliyet göstermektedir. Ürün portföyü temel olarak IP/Optik/Mobil şebeke, Sabit şebeke, uygulama ve analitik olarak üç bölümdür. Cirosundaki en büyük pay sabit şebeke faaliyetinden gelmektedir. Devamı »

 • 03.12.2019
  10:02

  Kasım TÜFE Aylık % 0.38 Arttı! (önceki; % 2) TÜİK TÜFE Kasım'da yıllık % 10.56 (Önceki ay; % 8.55) TÜFE, 12 aylık ortalamalara göre Kasım'da % 15.87 (Önceki ay; % 16.81) ÜFE, Kasım'da aylık % -0.08 Düşt... Devamı »