BİST'dan Yeni Tedbir Uygulaması!

15.11.2018 09:10
 •  A 

Hisselerde yaşanan olası manipülatif hareketlerden yatırımcıları korumak için uygulanan tedbirlere bir yenisi daha eklendi! BİST yönetimi, manipülasyona mani olmak için birinci tedbir olarak 15 gün süre ile açığa satışı ve kredili işlemleri yasaklıyordu. Sonrasında aşırı fiyat hareketlerinin sürmesi halinde, brüt takasın yanısıra internetten işlemler yasaklanıyordu. İşte bu tedbirlere üçüncü bir tedbir olarak, izah edilemeyen fiyat hareketlerinin sürmesi halinde 15 gün süre için tek fiyattan işlem tedbiri devreye alınacak.

BİST yatırımcıları manipülasyondan korumak isterken, asıl yatırımcıların kendilerini korumaları, söylentilerle işlem yapmaktan, sosyal medya avcılarına yem olmaktan uzak durmaları lazım. En karlı, en sağlam hisselerde farklı nedenlerle hızlı düşüş yaşayabilirler. Ama sonra bu hisseler kayıplarını telafi ederler. Oysa, manipülatif şekilde çok sert yükselişler yaşanan hisselerde, manipülatörler hisselerden çıktığı zaman yaşanacak kayıplar öyle kolay kolay geriye kazanılamaz. Hatta finansal zorluk içinde olan bir hissede bu hareketler yaşanırsa, sonra ilgili hisselerin şirketleri ile ilgili iflas haberlerini de duyabiliriz. 

Lütfen özellikle bilanço ederlerine dikkat ederek yatırımlarınıza yön vermeye özen gösteriniz. Ki, düşse bile elinizdeki hissenin nasılsa ortam düzelince toparlanacağı inancınız olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.11.2018
  15:38

  ABD'li üst düzey yetkili: Halkbank'a karşı ABD'de şu ana kadar açılmış bir dava bulunmuyor - AA twitter Anadolu Ajansı'nın (AA) twitter hesabından yapılan açıklamalara şöyle: ABD'li üst düzey yetkili: Halkbank'a karşı (ABD'de) ... Devamı »

 • 14.11.2018
  10:22

  MSCI endeks değişiklikleri açıklandı Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde 30 Kasım 2018 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global Standart Endeksi'nden 6 T&uu... Devamı »

 • 12.11.2018
  10:01

  Cari İşlemler Dengesi Eylül Ayında 1.83 Milyar Dolar Fazla Verdi!(Beklenti; 1.97 Milyar Dolar) Eylül ayında yıllıklandırılmış cari açık -46.06 Milyar Dolar(Önceki; -51.12 Milyar Dolar) Ödemeler Dengesi Net Hata ve Noksan Eylül ayında -0.4 Milyar Dolar &Oum... Devamı »

 • 07.11.2018
  09:55

  Arkadaşlar, İnternet sorunu yaşıyorum. Bu nedenle teknik paylaşımlarımı yapamıyorum. Sorunu giderdiğim gibi paylaşımlarımı yapacağım. Devamı »

 • 06.11.2018
  12:05

  Göderdiğim paylaşımları inceledim. Paylaşımın HUP, ilgili tablo ve ekrana düşen mesajlarda zaman uyumsuzluğu görmedim. Hepsi aynı zaman bilgisi ile yer alıyor. Farklı bir görüntü gören oldu mu? Devamı »